Illat: fahéjra jellemző
Latin név: Cinnamomum zeylanicum
A fahéj illóolajat a babérfélék családjába tartozó ceyloni fahéjfa belső kérgéből és a kínai kasszia fahéjfa hámozatlan kérgéből víz- vagy vízgőz-desztillációval nyerik ki. A kérgek mellett a fahéjfák leveleiből és leveles hajtásvégeiből is állítanak elő illóolajat. A levélolaj színe sárga vagy barnás, fűszeres, markáns, éles. A kéregolaj főbb hatásai: antimikrobiális, fertőtlenítő, parazita és vírusellenes, bőrvörösítő, gyulladásgátló, általános tonizáló és bélmozgást serkentő.
Összetevők:
Az illóolajok főbb alkotórészei a fahéjaldehid és az eugenol, mely vegyületek mennyisége a kéregolajok esetében 65-75%, ill. 5-18%, a levélben pedig 3-5% (fahéjaldehid), ill. 70-90% (eugenol). A kéregolaj színe világos vagy sötétsárga, édeskés, fűszeres, fahéjra jellemző.
Javasolt alkalmazás:
Párologtatásra, bőrápolásra, szájvíz készítéséhez.
Felhasználás:
Legyengült állapotok, depresszió esetén hangulatjavító illóolajkeverékek alkotórészeként aromalámpából elpárologtatva használható, de roboráló hatású készítmények összetevőjeként is felhasználják. A fahéjkéreg illóolaj nem toxikus, közepesen irritáló, nyálkahártya irritáló, erősen érzékenyítő, nem fototoxikus. Az olaj erős érzékenyítő hatásáért a fahéjaldehid a felelős, amit a limonén és az eugenol tompít.
Tárolás:
Hűvös helyen, fénytől védve, zárt kupakkal. Gyermektől elzárva tartandó.